Vuoriteknikot kokoontuivat jatkokoulutuspäiville Espooseen

Yhdistyksen perinteiset jatkokoulutuspäivät keräsi laajan joukon yhdistyksen jäseniä Espooseen. Päivien päänäyttämönä oli Geologian tutkimuslaitoksen Sederholm-sali.

Yhdistyksen perinteiset jatkokoulutuspäivät keräsi laajan joukon yhdistyksen jäseniä Espooseen. Päivien päänäyttämönä oli Geologian tutkimuslaitoksen Sederholm-sali. Puitteet olivat mitä parhaimmat ja kokousväki viihtyi erinomaisesti nykyaikaisissa ja väljissä tiloissa. Suuret kiitokset Geologian tutkimuskeskuksen henkilöille, jotka edesauttoivat päivien tila- ja ohjelmajärjestelyissä.
”Vuorityön monet kasvot” teeman alle oli kasattu runsas kattaus luentoja vuorityön eri osa-alueilta. Esitykset sisälsivät muun muassa geologiaa, vuorityön laatuasioita ja työturvallisuutta. Luennoitsijoina toimivat vuorialan asiantuntijat. Luennot tullaan julkaisemaan lähiaikoina yhdistyksen kotisivuilla.

Luento-osuuden jälkeen kokousväki pääsi tutustumaan Hilkka Kallion ja Tuure Nyholmin tahdittamana GTK:n geonäyttelyyn maapallon synnystä ja kehityksestä sekä laajaan kivinäyttelyyn.

Koulutuspäivien päätteeksi väki kokoontui vielä Sederholm-saliin yhdistyksen vuosikokoukseen. Kokouksessa käsiteltiin sääntöjen määräämät asiat. Yhdistyksen jäsenmäärä kasvoi kolmeensataanneljääntoista, kun vuosikokous hyväksyi yhdistykseen neljätoista uutta jäsentä. Yhdistys sai myös uudet säännöt, kun kokouksessa  hyväksyttiin hallituksen ehdottama sääntöuudistus.

Juhla-illallinen nautittiin leppoisissa merkeissä Hotelli Radisson Blu:ssa Espoossa. Hallitus jakoin perinteiseen tapaan kunniaviireja ja kunniakirjoja vuorityön saralla ansioituneille yhdistyksen jäsenille. Kunniakirjat saivat Jouni Valtonen, Pertti Ruotsalainen ja Jukka Hyttinen. Kunniaviirit saivat Eino Lehtola, Tauno Paalumäki ja Lauri Sarajärvi. Illan yllätysohjelmasta vastasi taikuri Miika Pelkonen, joka viihdytti kokousväkeä hauskoilla taikatempuilla.

Koulutuspäivien excursio suuntautui Helsingin Kalasatamaan, jossa tutustuimme SRV-Rakennus Oy:n massiiviseen rakennushankkeeseen, jossa on sekä maanpäällistä, että maanalaista rakentamista. Hankkeen esittelystä vastasivat vuoriteknikko Juha Pelkonen, tiedottaja Heli Pulkkinen ja markkinointikoordinaattori Pauliina Puhakka SRV:stä. Lämmin kiitos heille hyvistä järjestelyistä.

Koulutuspäivien päätöslounas nautittiin Espoon Keilarannassa  Ravintola Life Science Centerissä.
Tilaisuus onnistui kaikilta osin suunnitelmien mukaisesti. Tavataan siis vuoden päästä uuden teeman merkeissä. Vuoriteknikot ry:n hallitus kiittää kaikkia mukana olleita henkilöitä.

 

Kuvasatoa jatkokoulutuspäiviltä
 

UutinenTimo Rajala